Astrid Roemer overleden
Tot ons verdriet is op 8 januari onze geliefde auteur Astrid H. Roemer overleden.
Astrid H. Roemer (Paramaribo, 1947) brak in Nederland door met Over de gekte van een vrouw, een experimentele roman over de complexiteit van het vrouw-zijn. In de jaren negentig schreef zij drie dekolonisatieromans die zijzelf haar ‘drieling’ noemde: Gewaagd leven (1996), Lijken op liefde (1997) en Was getekend (1999), later gebundeld als Onmogelijk moederland. Roemer werd in zowel Suriname als Nederland geprezen om haar lef en eigenzinnigheid in het uitgebreide oeuvre van poëzie, proza en theaterteksten.
Voor haar oeuvre ontving Roemer meerdere prestigieuze onderscheidingen, waaronder in 2016 de P.C. Hooft-prijs, gevolgd door de Prijs der Nederlandse Letteren in 2021. Daarmee werd zij de eerste Surinaamse auteur die deze hoogste literaire prijzen kreeg.
Ook internationaal vond haar werk erkenning. Zo stond de Engelse vertaling van Over de gekte van een vrouw – On a Woman’s Madness, vertaald door Lucy Scott – op de longlist van de International Booker Prize 2025.
Astrid Roemer laat een literaire nalatenschap na die van blijvende betekenis is voor de Nederlandse literatuur, het Caribisch gebied en Suriname. Haar werk zal zowel nationaal als internationaal groots gewaardeerd, gelezen, bestudeerd en besproken blijven worden.
Astrid H. Roemer is 78 jaar geworden. Onze gedachten zijn bij haar nabestaanden.
© Coco Duivenvoorde